Сервісний центр науково-виробничого підприємства «ТехноСервісПривід» до Ваших послуг
Артезіанські насосні станції для свердловин і зворотній клапан
1. Чому викидають зворотні клапани на артезіанських насосних станціях?
2. Чи знімається гарантія на глибинний насос, якщо він працює без зворотного клапана?
3. Пуск насоса легший зі зворотнім клапаном, чи без нього?
4. Навіщо зворотній клапан при частотному регулюванні?
5. Як впливає зворотній клапан на «сплячий» режим роботи насосної станції?
6. Що таке «гарячий» режим роботи насосної станції?
7. Чому заводи-виробники знімають гарантію, якщо насос не має теплового захисту?
8. Що треба зробити зі зворотнім клапаном, щоб не обливатися водою при його демонтажі?
9. Що робити, якщо зворотній клапан примерзає взимку?
10. Чому співпрацювати с сервісним центром НВП «ТехноСервісПривід» вигідно для Вас?
1. Написати цю статтю «надихнув» один випадок, з яким нам прийшлося «познайомитися» на одній з артезіанських насосних станцій. На цій станції використовувалося частотне регулювання, а зворотній клапан якимось чином «мішав» поставщикам настроїти станцію і вони попросили його викинули, що Замовник і зробив. Я не буду коментувати цей випадок, а просто приведу декілька цитат з паспорта на глибинні насоси і разом з Вами попробуємо розібратися чи потрібний той зворотній клапан.
2. Так вже ми влаштовані, що інструкцію по експлуатації, паспорт і таке інше ми начинаємо читати коли вже щось поламалося, тому на зворотній клапан, з яким обов’язково поставляється глибинний насос ми ніколи не звертаємо уваги, хіба, що монтажники, які викидають його, щоб потім, коли прийдеться робити демонтаж (виймати) насос, їх не обливало водою при роз’єднані секцій водопідйомної колони. Але в паспорті чорним по білому написано, що при роботі без зворотного клапана гарантія на насос не розповсюджується. Так і з клапаном не отримаєш гарантії може сказати той, хто вже пробував отримати її. Це дійсно так, гарантію на глибинний насос отримати практично неможливо, але про клапан написано не для того, щоб не дати гарантію, а для того, щоб насос пропрацював довше.
3. Знаємо ми те, чи ні, але пуск любого турбомеханізму (насос, вентилятор, компресор і т.д.) на закриту заслінку чи закритий клапан проходить легше, чим на відкриту. Комусь може показатися, що насосу на закритий зворотній клапан он, як треба «впиратися», але то тільки так здається – на самому ділі насос не перекачує воду і не виконує ніякої роботи з фізичної точки зору, а споживає електроенергію тільки на намагнічування електродвигуна і на подолання опору підшипників і опору води робочим колесам насоса. Є ще одна обставина, про яку рідко хто згадує – це угона швидкість, яка виникає при обертанні насоса в зворотному напрямку за рахунок того, що вода стікає з водопідйомної колони. Ця швидкість може бути більшою за робочу, в результаті чого виникають вібрації, які точно йдуть не на «користь» насосу.
4. А навіщо тоді зворотній клапан, якщо в артезіанській насосній станції використовується частотне регулювання? Адже розгін двигуна при частотному пуску проходить без перенавантажень і зупинка насоса без всяких там вібрацій! Це дійсно так, але ще є деякі обставини на які необхідно звернути увагу, або, по крайній мірі, знати про них. Почнемо з того, що при стіканні води з трубопроводу через водопідйомну колону в артезіанську свердловину в трубопроводі утворюється розрідження, яке може вивести датчик тиску з ладу, тому цю обставину необхідно обов’язково враховувати при виборі типу датчика тиску, або передбачити відповідні технічні засоби, які б не допускали розрідження в трубопроводі.
5. Якщо відсутній зворотній клапан, то на насосній станції з частотним приводом мусить постійно працювати насос навіть і в ті проміжки часу, коли розхід води відсутній. Якщо розхід води відсутній, то насосна станція, в якій є зворотний клапан може перейти в режим очікування («сплячий» режим) і зупинити насос – навіщо йому без толку працювати і споживати електроенергію? Реалізація «сплячого» режиму роботи насосної станції дає можливість додатково економити 2 – 3% електроенергії, яка з кожним роком все дорожча. Якщо ж Ваша артезіанська насосна станція не «спроможна» реалізувати «сплячий» режим, то Ви можете спокійно викидати не тільки зворотній клапан, а й оці 2 – 3% економії, якщо Ви вже такі заможні.
6.Якщо на артезіанській насосній станції встановлено «гарячий» резерв, який дозволяє підключити насос безпосередньо до мережі живлення при нештатній роботі перетворювача частоти, то зворотній клапан аж ніяк не буде зайвим, адже пуск насоса буде не частотним, а прямим.
7. Є ще один неприємний момент, якщо глибинний насос тривалий час підтримує тиск в системі артезіанського водопостачання, а розходу води нема, то це значить, що насос в такому режимі роботи не перекачує воду, якою він одночасно і охолоджується, і може перегрітися. Ймовірність перегріву невелика, адже насос буде працювати на невеликій швидкості і споживати буде невеликий струм, але заводи-виробники знімають гарантію, якщо насос не має вмонтованого захисту від перегріву. Тому, мобудь все ж таки краще переводити насос в «сплячий» режим, навіть, якщо Ви і заможні, адже заміна насоса діло хлопотне.
8. Для тих, хто не хоче обливатися водою при демонтажу водопідйомної колони є невелика підказка. Якщо Ваша артезіанська насосна станція працює без перетворювача частоти і використовується прямий пуск насоса, або використовується пристрій плавного пуску, то зворотній клапан глибинного насоса не викидайте, а просвердліть в ньому отвір діаметром 4 – 5 мм, так рекомендує завод-виробник насосів. Такий отвір на режим пуску практично не впливає, а вода спокійненько стече і буде Вас обливати при від’єднанні секцій водопідйомної колони.
9. Був такий випадок, що зворотній клапан взимку просто примерзав і щоб вийти з цього положення його просто викинули. Але це не хазяйський підхід, краще, все ж таки відповідним чином його утеплити, а то так можна і лічильники і заслінки і все на світі повикидати, що ж то буде за станція?
10. Якщо ж Ви вибираєте артезіанську насосну станцію, або комплектуючі для неї, то сервісний центр науково-виробничого підприємства «ТехноСервісПривід» запропонує Вам декілька варіантів, з яких Ви виберете те, що Вам найбільш до вподоби з урахуванням Ваших фінансових можливостей. Наші пропозиції привабливі не тільки за ціною, а ще й тим, що ми, як офіційний сервісний партнер забезпечимо Вас необхідною технічною підтримкою і вразі необхідності проведемо гарантійне і післягарантійне обслуговування приводної техніки Данфосс, яка випускається спеціально для систем артезіанського водопостачання.
На фотографії наша насосна станція СУГНА/ПЧ встановлена в недобудованому приміщені, під яким приямок артезіанської свердловини, який закривається кришкою. В такому приямку не замерзне ніякий зворотній клапан, якщо підлогу приміщення і кришку відповідним чином утеплити.