Сервісний центр науково-виробничого підприємства «ТехноСервісПривід» до Ваших послуг
Артезіанські насосні станції для свердловин і «гарячий» резерв
1. Для чого потрібний «гарячий» резерв на артезіанських насосних станціях?
2. Як практично реалізовують «гарячий» резерв?
3. Які «неприємності» можуть бути при простому «гарячому» резерві?
4. Навіщо глибинний насос оснащують бай-пасом?
5. Куди і як відводити воду при спрацьовуванні бай-пасу насосної станції?
6. Як практично реалізувати бай-пас для глибинного насоса?
7. Чи доцільно використовувати МЕО для «гарячого» резерву на артезіанській станції?
8. Чому вигідно співпрацювати з сервісним центром науково-виробничого підприємства «ТехноСервісПривід»?
1.Той, хто до водопостачання відноситься дуже серйозно намагається мати в запасі основні комплектуючі артезіанської насосної станції. В таких людей обов’язково є запасний насос, або вони знають де його можна швидко купити, або відремонтувати. Що стосується ремонту глибинних насосів, то ми проти таких ремонтів, тому, що в кінці-кінців такі ремонти економічно невигідні, адже перемотані двигуни споживають на 10 – 15% більше електроенергії, тому краще все ж таки придбати новий насос. Але ж може вийти з ладу і перетворювач частоти – не будете ж ви тримати запасний? Хоча і такий варіант не такий вже й поганий, звичайно, краще заключити договір на сервісне обслуговування насосної станції, але в Україні до цього ще не «доросли». Як би там не було, але на протязі того часу, який потребується для ремонту перетворювача частоти, необхідно якимось чином забезпечити хоч якесь водопостачання, тому треба шукати вихід з таких ситуацій, одним з яких може бути «гарячий» резерв.
2. Найпростіше реалізувати «гарячий» резерв простим підключенням глибинного насоса до мережі живлення. Як це зробите залежить тільки від Вас. Дехто просто робить прямий пуск глибинного насосу, підключивши його за допомогою зовнішнього автоматичного вимикача або контактора до мережі живлення. Той, хто більш далекоглядніший замовляє насосну станцію, яка вже укомплектована перекидним рубільніком і контактором. Глибинний насос за допомогою перекидного рубільніка підключається до виходу перетворювача частоти у штатному режимі роботи, а в нештатному – до контактора, за допомогою якого включають насос. Такий «гарячий» резерв дозволить більш оперативно реагувати на нештатну роботу артезіанської насосної станції.
3. При простому підключенні глибинного насоса до мережі живлення тиск в системі артезіанського водопостачання буде залежати тільки від продуктивності насоса і від розходу води. Якщо розхід води буде незначним, то тиск в системі може дуже сильно збільшиться з витікаючими звідси наслідками, а наслідки практично однакові – порив трубопроводу, особливо пластмасового. Тому такий режим роботи глибинного насоса називають «гарячим» і використовують його тільки на протязі невеликого проміжку часу, за який споживачі зможуть запастися водою. При «гарячому» режимі роботи бажано, щоб оператор був на насосній станції і по манометру контролював тиск, а в разі необхідності регулював його за допомогою задвижки, встановленій на виході НС.
4. Той, хто не хоче «тремтіти» від можливих наслідків простого «гарячого» резерву, той оснащує глибинний насос автоматичним бай-пасом. Автоматичний бай-пас на глибинному насосі зробити значно складніше ніж на звичайному, тому для його реалізації поступають по різному. Найпростіше зробити автоматичний бай-пас за допомогою механічного перепускного клапану, який встановлюється до комерційного лічильника води. Якщо ми настроїмо перепускний клапан, наприклад, на три атмосфери, то при збільшені тиску в трубопроводі вище трьох атмосфер відкриється перепускний клапан і «стравить» воду, а відповідно зменшить і тиск.
5. При «стравлюванні» тиску необхідно кудись «відвести» воду з виходу перепускного клапану. Виливати воду просто на вулицю – не по хазяйські, а взимку може просто замерзнути зливна труба, тому залишається тільки один шлях – зливати воду назад в свердловину. Якщо зливати воду просто в оголовок свердловини, то вся іржа з обсадної труби разом з водою буде зливатися в свердловину, забруднюючи воду. Крім того, падаюча з декількох десятків метрів вода суттєво буде «шарпати» водопогружні провода глибинного насосу, тому треба її (воду) «дисциплінірувати», пропустивши її через опущену до самого насоса допоміжну трубу, наприклад пластмасову. Звичайно все це треба зробити, а воно не завжди хочеться і не завжди виходить, але такий «гарячий» резерв дозволить Вам без проблем тривалий час забезпечувати нормальне водопостачання.
6. Замість механічного перепускного клапану інколи використовують електромагнітний клапан, який має менші розміри за механічний. Управляють електромагнітним клапаном за допомогою реле тиску, яке необхідно встановити безпосередньо на трубопровід. Реле тиску так само настроюють на ту величину тиску, при якому включиться електромагнітний клапан, і так само вибирають величину тиску при якому відключиться клапан. Замість реле тиску можна використовувати контактні манометри, які більш інформативні в порівнянні з реле тиску, адже вони одночасно показують і реальний тиск в трубопроводі.
7. На одній із артезіанських свердловин використовували МЕО (механізм електричний однооборотний) для автоматичного регулювання положення засувки, за допомогою якої обмежували тиск в водопроводі. Мабудь використання МЕО для бай-пасного обмеження тиску недоцільно, адже це складна електромеханічна система і коштує вона немало. Набагато простіші і дешевші механічні перепускні клапани і електромагнітні клапани.
8. Оце власне і все, що стосується «гарячого» резерву артезіанських насосних станцій, як з бай пасом, так і без нього. Хочемо звернути Вашу увагу на те, що артезіанські насосні станції СУГНА/ПЧ, які випускає сервісний центр науково-виробничого підприємства «ТехноСервісПривід», по Вашому бажанні, комплектуються «гарячим» резервом і механічним, або електромагнітним перепускним клапаном. Крім того – співпрацювати з нами вигідно, адже ми виробники енергозберігаючих артезіанських насосних станцій, про роботу яких знаємо практично все, і всі специфічні особливості і тонкощі їх роботи обов’язково враховуємо при проектуванні і виготовлені нашої продукції. Як зразковий офіційний дистриб’ютор і як с сертифікований сервісний партнер приводної техніки Данфосс завжди пропонуємо привабливі пропозиції, як на перетворювачі частоти, так і на насосні станції СУГНА/ПЧ на їх базі.
На фотографії артезіанська насосна станція для свердловин невеликої потужності СУГНА/ПЧ в стандартній комплектації без системи підігріву і без «гарячого» резерву, але з системою примусової вентиляції шафи, без якої влітку виникають проблеми з перегрівом перетворювача частоти.