Сервісний центр до Ваших послуг
Енергозберігаючі артезіанські насосні станції (НС) для свердловин (скважин)
1. Хто випускає і де використовуються станції управління глибинними насосними агрегатами СУГНА?
2. З чого складається НС СУГНА?
3. Де встановлюється насосна станція і які умови її експлуатації?
4. Який принцип роботи енергозберігаючої НС?
5. За рахунок чого економить електроенергію НС СУГНА?
6. Яка вартість енергозберігаючої насосної станції?
7. Який термін окупності НС?
8. З якими глибинними насосами може працювати СУГНА?
9. Чому не бажано використовувати перемотані глибинні насоси?
10. Що таке «сплячий режим» насосної станції?
11. Яким чином СУГНА захищає насос від «сухого» ходу?
12. Який економічний ефект дає СУГНА при компенсації потоку?
13. Чи потрібно хлорувати воду при використані НС СУГНА?
14. Яка гарантія на насосну станцію?
15. Як моторний кабель може економити електроенергію?
16. Як вхідні силові дроселі перетворювача частоти впливають на надійність НС?
17. Чи може НС СУГНА управляти декількома насосами?
18. Чи потрібний гідроакумулятор (мембранний бак) для енергозберігаючої НС?
19. Де встановлюють датчики тиску?
20. Чи захищає СУГНА водогін від поривів?
21. Що таке початкова швидкість ПІД-регулятора?
22. Які технічні і експлуатаційні характеристики насосних станцій СУГНА?
23. Чому вигідно купувати насосні станції СУГНА в сервісному центрі?
1. Наш сервісний центр випускає енергозберігаючі станції управління глибинними насосними агрегатами СУГНА для заміни водонапірних веж (башень) в системах артезіанського водопостачання. Крім того, що вони мають значно кращі технічні і експлуатаційні характеристики, вони ще й значно дешевші за водонапірні вежі. Установка і запуск в експлуатацію виконується за один день.
2. До складу СУГНА входить спеціалізований перетворювач частоти Данфосс FC 202, розроблений спеціально для систем водопостачання і датчик тиску з аналоговим виходом 4 – 20 мА. Для виконання вимог ПУЕ насосна станція комплектується вхідним автоматичним вимикачем і швидкодіючими запобіжниками. Якщо НС буде експлуатуватися в неопалювальному приміщенні, то вона комплектується автоматичною системою термостатування, яка взимку, при необхідності, буде включати підігрів, а влітку додаткову примусову вентиляцію.
3. Насосна станція встановлюється в приміщенні, яке будується безпосередньо над артезіанською свердловиною, або поряд з нею. Датчик тиску встановлюється в приміщені, або в приямку артезіанської свердловини на трубу зразу ж після зворотного клапану, а його вихід через екранований кабель з’єднують з перетворювачем частоти. Конструктивно датчик тиску має штуцер на 1/4 дюйма, тому попередньо на трубу вварюють муфту на пів дюйма, вкручують кран, в кран вкручують перехідник 1/2 в 1/4, а в перехідник вкручують датчик. Ми комплектуємо датчик тиску перехідником.
4. Змінюючи швидкість насоса ми змінюємо його продуктивність (напірну характеристику), саме цей принцип роботи використовується в енергозберігаючих НС СУГНА. Сигнал з датчика тиску, пропорційний реальному тиску в водогоні, поступає на ПІД-регулятор перетворювача частоти де порівнюється, з так званою уставкою (вибраною Вами величиною тиску). Якщо реальний тиск буде менше заданого, то регулятор почне збільшувати вихідну частоту перетворювача частоти, а відповідно і швидкість, і продуктивність насосу до тих пір, поки тиск в водогоні не стане заданим. Якщо ж тиск стане більшим заданого, то швидкість насосу почне зменшуватися, щоб підтримати задане значення. Завдяки такому регулюванню в водогоні завжди підтримується заданий тиск незалежно від рівня споживання води, що є значною перевагою над іншими системами артезіанського водопостачання.
5. Економія електроенергії насосною станцією СУГНА, в порівнянні з водонапірною вежею, має декілька складових. Почнемо з того, що водонапірну вежу встановлюють таким чином, щоб нижній рівень води в ній створював достатній тиск для забезпечення нормального водопостачання населеного пункту. Накачуючи воду вище нижнього рівня ми створюємо запас води і підвищуємо тиск в водопровідній мережі, витрачаючи на це більше електроенергії ніж на її перекачку при мінімально необхідним тиском, який автоматично підтримує СУГНА. При роботі глибинного насоса на номінальній швидкості гідродинамічні втрати в водопідйомній колоні і в водогоні будуть більшими ніж при роботі насоса на понижених обертах. Для перекачки одного і того ж об’єму води, наприклад, на половинній швидкості ідеальний насос буде працювати в два рази довше ніж на повній, але споживання енергії зменшиться в чотири рази! Реальні насоси дають значно меншу економію, але 25 – 40 % реальної економії електроенергії це також дуже гарний показник.
6. Вартість насосної станції СУГНА розраховується з урахуванням її комплектації і потужності глибинного насосу. Практика показує, що найбільш часто використовуються насоси, потужністю 5 кВт. Вартість НС СУГНА для такого насосу становить від 14000,00 до 25000,00 грн. в залежності від комплектації. Дуже часто наші Замовники економлять гроші і самі збирають насосні станції з наших комплектуючих. На фотографії (дивися внизу статті) процес наладки насосної станції, зібраної силами одного з Райсількомунгоспів.
7. Термін окупності енергозберігаючої НС не більше одного року за рахунок економії електроенергії, яка становить 25 – 40%. Треба також враховувати і те, що при частотному регулюванні відсутні механічні і електричні перенавантаження глибинного насосу, що значно подовжує його термін експлуатації. Відсутність гідро ударів в водогоні зменшує затрати на його обслуговування і ремонт, що також дає «непряму» економію Ваших фінансів.
8. Насосна станція СУГНА може працювати з будь-якими насосами, як вітчизняного так і імпортного виробництва. Слухи про те, що вітчизняні насоси не можуть працювати з перетворювачами частоти розпускають поставщики імпортних насосів. Насоси ЕЦВ мають такий самий ККД і напірні характеристики, як і імпортні, але вони дешевші, тяжчі і термін роботи менший.
9. Використовувати перемотані глибинні насоси економічно не вигідно, незважаючи на відносно дешевий ремонт. Річ у тому, що перемотані насоси споживають електроенергії на 10 – 15% більше ніж нові. На цю обставину необхідно звертати увагу не тільки тому, що прийдеться значно переплачувати за спожиту електроенергію, а і тому, що і насосну станцію треба вибирати потужнішу, щоб вона могла працювати з таким перемотаним насосом.
10. Якщо споживання води (розхід) значно зменшиться, або зовсім не буде, наприклад, вночі, то швидкість насоса автоматично почне зменшуватися. Так, як при роботі глибинного насоса на дуже низькій швидкості виходять з ладу опорні підшипники, то мінімальну швидкість обмежують на рівні 20 – 25 Гц. От і виходить, що при відсутності розходу насос просто без толку «перемішує» воду, споживаючи при цьому електроенергію. Насосна станція СУГНА в таких випадках переходить в режим очікування («сплячий режим») і зупиняє насос. При відновленні споживання води насос автоматично включається. Такий режим роботи дає можливість економити 2 – 5 % електроенергії.
11. Аналізуючи швидкість насоса, струм двигуна і тиск в системі водопостачання НС СУГНА захищає насос від «сухого» ходу без ніяких допоміжних датчиків і проводів.
12. Тиск на насосній станції виставляють таким (наприклад 3 атмосфери), щоб в часи «пік» у самого віддаленого споживача тиск був достатній для роботи побутових приборів (0,8 – 1,2 атмосфери). При зменшені розходу (потоку) води тиск у віддаленого споживача почне збільшуватися, а вночі він буде практично таким самим, як і на насосній станції. Так працюють практично всі НС, а СУГНА в час зменшеного споживання води автоматично зменшує (компенсує) величину тиску таким чином, щоб у цього віддаленого споживача тиск завжди був в межах необхідного. Такий режим компенсації потоку економить 5 – 10% електроенергії, в порівнянні з режимом роботи, в якій тиск на НС підтримується постійним незалежно від розходу.
13. При експлуатації безбашеної насосної станції СУГНА артезіанська вода не контактує з повітрям і необхідність в її хлоруванні відпадає. Правда санепідемстанції вимагають хлорувати саму артезіанську свердловину, але ця норма існувала завжди.
14. Гарантія на все обладнання НС становить 1 рік. Гарантійне і післягарантійне обслуговування проводить наше підприємство.
15. У більшості перетворювачів частоти, якими комплектують «бюджетні» НС довжина моторного кабелю становить не більше 25 – 50 метрів. Довжина моторного кабелю глибинних насосів сягає сотні метрів, тому на виході ПЧ необхідно встановлювати вихідні фільтри, які зменшать ККД всієї системи на 2 – 3%. В спеціалізованих ПЧ, якими комплектується СУГНА, довжина моторного кабелю становить 300 метрів без ніяких допоміжних вихідних фільтрів. От і виходить, що моторний кабель НС СУГНА «економить» ці 2 – 3%.
16. Вхідні силові дроселі покращують електромагнітну сумісність насосної станції з мережею живлення і значно покращують умови експлуатації електролітичних конденсаторів ланки постійного струму перетворювача частоти, який використовується в НС. Без вхідних силових дроселів термін роботи електролітичних конденсаторів зменшується в два рази – висновок про надійність робіть самі.
17. Якщо продуктивності одного насоса буде недостатньо для підтримання заданого тиску, то каскадний контролер, аналізуючи тиск в системі і швидкість насоса, сформує сигнал на включення допоміжного насоса .В спеціалізованих ПЧ для систем водопостачання вже вмонтовано каскадний контролер, який виконує цілий ряд функцій. Наприклад, перед тим, як включити допоміжний насос необхідно зменшити швидкість працюючого, щоб зменшити пере регулювання. Каскадний контролер може по черзі включати насоси для однакового напрацювання і таке інше.
18. Для штатної роботи безбашеної НС СУГНА не потрібні ніякі допоміжні гідроакумулятори (мембранні баки, водонапірні вежі і т.і.). Якщо ж вони вже є у Вашій системі водопостачання, то хай собі стоять – користі від них небагато, але мішати не будуть.
19. В замкнутій системі регулювання використовуються датчики тиску з аналоговим виходом, як правило з струмовим виходом 4 – 20 мА. Обов’язково треба враховувати ту обставину, що в системі водопостачання може виникати розрідження, якщо відсутні зворотні клапани на самому глибинному насосі і на оголовці свердловини. При розрідженні датчики тиску можуть виходити з ладу. Датчики тиску встановлюються на трубі після і зворотного клапану на самому виході насосної станції.
20. При частотному регулюванні, яке використовується в СУГНА, гідро удари відсутні, тому і поривів водогону від гідро ударів не буде. Але пориви можуть виникнути з-за того, що труба просто проіржавіла, або її механічно пошкодили і таке інше. В таких випадках СУГНА сформує аварійний сигнал «Порив водогону» і зупинить насос. Такий захист надзвичайно важливий, адже він не дасть «згоріти» насосу і повідомить диспетчера про порив водогону.
21. В замкнутій системі регулювання тиску використовується ПІД-регулятор, який порівнює реальний тиск в водогоні з заданим і відповідним чином регулює вихідну частоту перетворювача частоти. Практика показує, що в момент пуску глибинний насосний агрегат може декілька десятків секунд працювати на низькій швидкості поки ПІД-регулятор не виведе його на робочу точку. Робота глибинного насоса на низькій швидкості може привести до виходу з ладу опорних підшипників, тому в НС СУГНА використовується спеціальний ПІД-регулятор з початковою швидкістю. В такому регуляторові задається мінімальна швидкість (20 -25 Гц), при якій опорні підшипники працюють без всяких обмежень. При пуску такий регулятор плавно, але швидко (програмується 1 – 3 секунди) розганяє насос до мінімальної швидкості, а потім переходить в режим регулювання. Така собі, на перший погляд непримітна «примочка» значно подовжує ресурс роботи насоса, але про це мало хто знає, а дарма – це ж пряма економія Ваших грошей!
22. Насосні станції СУГНА мають конструктивне виконання від ІР 20 до ІР 66. Вони поставляються в металевих шафах і комплектуються вхідним автоматичним вимикачем, швидкодіючими запобіжниками, спеціалізованим перетворювачем частоти, датчиком тиску, органами управління, системою візуалізації і аварійної сигналізації, системою термостатування, обмежувачами грозових і комутаційних перенапруг (ОПН), технологічним лічильником електроенергії, таймером реального часу, каскадним і вільно програмованим логічним контролерами, виносним пультом управління. Станція має захисти від обриву вхідної і вихідної фази, від короткого замикання на землю, від перенавантаження і перегріву двигуна, від «сухого ходу» насоса і від поривів водогону. СУГНА працює в режимах: заповнення водогону; виявлення розривів і витоків; почергової роботи основного і допоміжних насосів; компенсації розходу; очікування («сплячий режим»); оптимізації споживання електроенергії; може працювати з моторним кабелем, довжиною до 300 метрів. Високі технічні і експлуатаційні характеристики насосних станцій СУГНА вигідно відрізняють їх від інших.
23. Відповідь на питання: «Чому вигідно купувати насосні станції СУГНА в сервісному центрі?» ви знайдете у відповідях на попередні 22 питання. Дійсно, насосна станція СУГНА випускається сервісним центром спеціально для систем артезіанського водопостачання і враховує всі можливі режими роботи і специфічні особливості систем артезіанського водопостачання. Можливо вона дещо дорожча за китайсько-корейські пропозиції, але комплектується європейським обладнанням, значно надійніша і ефективніша, дає значно більший економічний ефект і має значно кращі технічні і експлуатаційні характеристики. Звичайно, купувати сучасну енергозберігаючу артезіанську насосну станцію СУГНА безпосередньо у виробника – сервісного центру – вигідно для Вас, адже Ви отримуєте технічну підтримку, запуск в експлуатацію, гарантійне і післягарантійне обслуговування з «перших» рук.
На першій фотографії артезіанська насосна станція на базі спеціалізованого перетворювача частоти Данфосс FC 202 зібрана власними силами Замовника. Звичайно, краще було б помістити її в шафу з термостатуванням, наприклад в таку, як на другій фотографії, та і приміщення можна було б зробити більшим, але, як би там не було, а Замовник дещо зекономив і вложився в бюджет, залишивши при цьому високі технічні і експлуатаційні характеристики насосної станції. Це не зовсім правильний підхід, але набагато кращий від тих, хто намагається зробити «пулю» - самі знаєте з чого, а з нього окрім смороду нічого не виходить.

