Сервісний центр науково-виробничого підприємства «ТехноСервісПривід»
Енергозберігаючі станції управління холодильниками
1. Що ми знаємо про холодильники?
2. Яке споживання електроенергії холодильним обладнанням?
3. Чи можна власноруч виготовити кращий холодильник?
4. Що є «серцем» холодильника?
5. Які способи регулювання продуктивності компресора?
6. Яку економію електроенергії дає частотне управління компресором?
7. Чим відрізняється конденсатор холодильника від самогонного апарату?
8. Навіщо регулюють продуктивність конденсаторів?
9. Що дає частотне регулювання продуктивності конденсатора?
10. Чи може продуктивність холодильна бути більшою за номінальне значення.
11. Чому купувати станції управління холодильниками в сервісному центрі вигідно?
1. Холодильники (холодильні установки) з технічної точки зору досить таки складні пристрої, про принцип роботи яких більшість з нас знає тільки з шкільного курсу фізики. А навіщо знати більше, не всі ж повинні бути спеціалістами в області холодильної техніки? Так то воно так, але саме Вам приходиться експлуатувати ці холодильники і саме Вам приходиться плати за електроенергію, яку вони споживають, тому бажано знати хоча б основні підходи, які дають можливість споживати менше електроенергії.
2. А чому економити треба саме на електроенергії, невже не можна економити на чомусь іншому. Економити треба на всьому, в тому числі і на електроенергії, адже вартість її постійно зростає, а холодильні установки споживають її чимало. Наприклад, споживання електроенергії холодильним обладнанням середньо статичного супермаркету становить більше 40% від загального енергоспоживання, а на холодильних комбінатах цей показник значно більший, тому любі технічні рішення, які дають можливість економити електроенергію необхідно використовувати в себе на підприємстві.
3. Так, як конструктивно ми не можемо змінити існуючий холодильник, а якби і могли, то нічого кращого не зробили б, то давайте спробуємо знайти ті вузли холодильної установки за допомогою яких можна впливати, як на її продуктивність, так і на її ефективність. Для цього розглянемо функціональну схему станції управління холодильними установками, яка для всіх їх практично однакова, за винятком холодильників невеликої потужності, в яких деякі вузли відсутні, наприклад циркуляційний насос, ресивер і таке інше.

4. «Серцем» холодильника являється компресор, потужність якого вибирають з урахуванням максимального теплового навантаження на холодильну систему. Цілком зрозуміло, що з максимальним тепловим навантаженням холодильна установка працює тільки в режимі заморозки, а теплове навантаження в режимі зберігання буде значно меншим, тому продуктивність компресора необхідно регулювати в залежності від реального теплового навантаження холодильника.
5. Існує декілька способів регулювання продуктивності компресора: ступінчасте регулювання, при якому використовують розгрузку циліндрів в багатоциліндровому компресорі; регулювання продуктивності гвинтового компресора за допомогою золотникового клапану, який перепускає частину пароподібного холодоагенту на лінії всмоктування в обхід компресора; регулювання продуктивності любого типу компресора за рахунок зміни швидкості обертання вала приводного електродвигуна.
6. Саме регулювання швидкості приводного двигуна за допомогою перетворювача частоти являється самим ефективним способом регулювання продуктивності холодильника, який дає реальну економію 20 – 40% електроенергії. Крім економії електроенергії частотне регулювання дає можливість точно підтримувати необхідну температуру без коливань, що покращує умови зберігання продуктів і зменшує їх усушку. Крім того, при частотному регулюванні є можливість збільшити швидкість компресора, а відповідно і його продуктивність вище номінального значення, що актуально при пікових теплових перевантажень холодильної установки.
7. Важливим вузлом любого холодильника є конденсатор, в якому пароподібний холодоагент високого тиску перетворюється в рідкий холодоагент (як змійовик в самогонному апараті – шутка). В залежності від зміни температури оточуючого середовища і від теплового навантаження холодильної установки необхідно регулювати тиск (температуру) конденсації для попередження сильного його зниження, що приводить до недостатнього перепаду тиску на розширювальному пристрої, і, як наслідок, до недостатньої подачі холодоагенту в випарник. Щоб холодильник працював ефективно необхідно регулювати продуктивність конденсатора таким чином, щоб тиск конденсації підтримувався вище мінімально допустимого рівня.
8. Конденсатори, за типом охолодження, бувають: конденсатори з повітряним охолодженням, з водяним охолодженням і випарні конденсатори, в яких на зустріч струменю охолоджуючого повітря за допомогою форсунок розпиляється вода, що суттєво збільшує продуктивність конденсатора. В конденсаторах з повітряним охолодженням продуктивність регулюють за допомогою ступеневого включення/виключення декількох вентиляторів, або використовують вентилятори з двошвидкісними двигунами Даландера. В конденсаторах з водяним охолодженням використовують регулюючий клапан, за допомогою якого регулюють розхід води, а відповідно і продуктивність конденсатора. В випарних конденсаторах використовуються обидва, згадані вище, підходи.
9. Останнім часом для регулювання продуктивності конденсатора використовують частотне регулювання швидкості вентиляторів охолодження і насосів водяного охолодження. Воно й не дивно, адже регулювання продуктивності конденсаторів з повітряним охолодженням дає реальну економію 7 – 15% електроенергії за рахунок точного підтримання заданого тиску (температури) конденсації. На графіку зображена зміна температури конденсації при ступеневому і частотному управлінні. При частотному управлінні температура конденсації знижується, а зниження температури на 1 градус зменшує енергоспоживання компресорів приблизно на 2% (Сергій Колінчук «Частотне управління конденсатором – просте рішення для зменшення енергоспоживання всієї холодильної системи», Данфосс INFO, №1/2009, ст. 18).
10. Враховуючи те, що частотне регулювання продуктивністю компресора і конденсатора холодильника дає реальну економію електроенергії, покращує умови зберігання і зменшує усушку продуктів, зменшує шум компресора і вентиляторів конденсатора, виключає електричні і механічні перевантаження електродвигунів і приводних механізмів, а відповідно подовжує їх термін роботи, то наш сервісний центр почав випускати станції управління холодильними установками, які комплектує спеціалізованими перетворювачами частоти, розробленими для холодильних систем.
11. Термін окупності частотно-регульованого електроприводу вентиляторів і насосів конденсатора становить 6 – 8 місяців. Термін окупності перетворювача частоти для компресора дещо довший, але і ефективність такого холодильника краща, адже крім згаданих переваг він спроможний розвивати потужність більшу за номінальну, що є перевагою, особливо при пікових навантаженнях. Купувати станції управління холодильними установками в сервісному центрі вигідно, адже вибір комплектації, виготовлення, запуск в експлуатацію, гарантійне і післягарантійне обслуговування таких станцій проводимо безпосередньо ми – офіційний дистриб’ютор і офіційний сервісний партнер Данфосс.