Сервісний центр Данфосс
Енергоощадні станції управління вентиляторами і димососами
1. Як на котельнях використовують енергоощадні технології? 2. Як регулюють продуктивність вентиляторів/димососів? 3. Скільки електроенергії споживають вентилятори і димососи? 4. Що, крім економії електроенергії дає частотне регулювання на котельнях? 5. Що стримує впровадження частотного регулювання? 6. Як «застрахувати» себе від нештатної роботи станції управління вентиляторами і димососами? 7. Який термін окупності станції управління з перетворювачем частоти? 8. На що обов’язково необхідно звернути увагу при виборі станції управління? 9. Які станції управління вентиляторами і димососами випускає сервісний центр? 10. Які нештатні ситуації можуть виникнути без урахування специфіки роботи високо інерційних механізмів?
1. Нема потреби говорити про те, що впровадження на котельнях енергоощадних технологій актуально на сьогоднішній день, адже вартість енергоносіїв постійно зростає. В зв’язку з цим на багатьох невеликих котельнях встановлюють нові котли, які більш економічні, в порівнянні зі старими зразками. Широко використовується каскадне включення декількох котлів невеликої потужності, що дає можливість більш раціонального їх використання при зміні теплового навантаження на котельну.
2. В котлах великої потужності, в залежності від температури оточуючого середовища і від теплового навантаження, виникає потреба в регулюванні їх продуктивності, для чого використовуються сучасні системи управління котельними установками, які регулюють подачу пального, величину дуття на вході і розрідження на виході котла. Багато хто не звертає увагу на роботу вентиляторів і димососів, адже їх продуктивність регулюється за допомогою виконавчих механізмів МЕО, які автоматично регулюють положення заслінки, а відповідно і їх продуктивність.
3. Для тих, хто використовує МЕО нагадаємо, що вентилятори і димососи споживають більше 30% всієї електроенергії, яку споживає котельня. Уявляєте, цілодобово на протязі всього опалювального сезону потужні вентилятори і димососи «молотять на всю котушку» і без толку споживають таку дорогу електроенергію і «задарма» спрацьовують свій моторесурс. Але ж можна відмовитися від заслінки, а продуктивність регулювати за допомогою перетворювача частоти, регулюючи швидкість вентилятора і димососа, економлячи при цьому 30 – 40% електроенергії.
4. Треба також взяти до уваги, що при частотному регулюванні відпадають всі проблеми, які зв’язані з пуском вентиляторів і димососів, що також має велике значення, адже відсутні механічні і електричні перевантаження, як двигуна, так і вентилятора/димососа. Пуск і зупинка проходить плавно практично з номінальним струмом двигуна, при цьому відпадає потреба в поворотних заслінках, які використовуються при прямих пусках, а також відпадає потреба в електричному одно оборотному виконавчому механізмі (скорочено МЕО), який коштує не так-то й дешево.
5. Частотно-регульований електропривод вентиляторів/димососів знаходить широке використання на котельних установках, тому, що крім економії електроенергії, виключення перевантажень електродвигунів при пуску, частотне регулювання суттєво збільшує термін їх роботи, що також має велике значення. Якщо ж при частотному регулюванні отримуємо такі переваги, то чому не на всіх котельнях його використовують? Тут багато причин, одні бояться, а «кабы чего не вышло», другі не можуть знайти кошти на покупку обладнання, а третім і так добре – навіщо зайвий раз щось робити, хай собі працює.
6. У багатьох виникає питання, а що робити в разі виходу перетворювача частоти з ладу, адже таке може трапитися? На таке питання можна відповісти також питанням, а що робити, якщо згорить електродвигун, або заклинить, або відлетять лопаті вентилятора/димососа? Ну, а тепер по суті справи – коли ми встановлюємо нашу станцію управління вентиляторами і димососами, то залишаємо існуючу систему управління, а тільки знімаємо поворотну заслінку, яку регулює МЕО. В разі виникнення нештатної роботи станції управління Ви просто переходите на свою стару систему, поставивши назад поворотну заслінку. Для багатьох таке рішення до душі, адже Ви завжди маєте запасний варіант.
7. Тепер про термін окупності. Практика експлуатації станцій управління вентиляторами і димососами свідчить про те, що термін окупності у більшості становить не більше одного опалювального сезону. Багато це, чи мало? Як для кого, одні в захваті, інші так собі, але, якщо за електроенергію Ви платите власні гроші, то від такої енергоощадної технології Ви ніколи не відмовитеся – навіщо «задарма» викидати гроші на «вітер», коли їх можна зекономити?
8. Станції управління вентиляторами і димососами на базі перетворювачів частоти пропонують багато поставщиків і це нормально – на кожний товар є свій купець, але цей товар просто мусить бити надійним, а в разі нештатної його роботи Ви повинні мати можливість оперативно його відремонтувати. На це треба обов’язково звертати увагу при виборі таких станцій управління, а то часто буває, що зекономиш при покупці декілька сотень, а потім головної болі на декілька десятків тисяч.
9. Наш сервісний центр виготовляє станції управління вентиляторами і димососами на базі надійних перетворювачів частоти Данфосс. Так, як ми являємося сервісним центром Данфосс, то і виконуємо гарантійне і післягарантійне обслуговування цих перетворювачів частоти, на складі підтримуємо запасні частини до них, тому проблем з сервісним обслуговуванням (ремонтом) нема ніяких, на відміну від багатьох інших поставщиків подібного обладнання.
10. Якщо не враховувати, що вентилятори і димососи мають великий момент інерції, то під час експлуатації частотно-регульованого електроприводу в замкнутій системі можуть виникати нештатні ситуації, пов’язані з тим, що в процесі регулювання швидкості двигуни вентиляторів і димососів можуть переходити в генераторний режим, що призводить до «накачки» напруги в ланці постійного струму і аварійного відключення перетворювача частоти по перенапрузі. Дехто навіть спеціально вибирає перетворювачі частоти з допоміжним розрядним ключем, який при перенапрузі включається і через розрядний резистор зменшує напругу в ланці постійного струму. Нема потреби говорити, що при такому підході вартість станції управління збільшується, а для уникнення таких режимів роботи треба просто правильно настроїти перетворювач частоти з урахуванням специфічних особливостей роботи приводних механізмів з великим моментом інерції.
|