Перетворювачі частоти від виробника – поставка і ремонт
Перетворювачі частоти від сервісного центру
1. Чим «хороші» перетворювачі частоти відрізняються від дуже хороших?
2. Для чого призначені перетворювачі частоти?
3. Коли термін роботи ПЧ зменшується вдвічі?
4. Яка довжина моторного кабелю в «хороших» і дуже хороших ПЧ?
5. Коли використовується вихідний синусоїдальний фільтр?
6. Невже в маленьких за розміром ПЧ використовується ноу-хау?
7. За рахунок чого зменшують вартість ПЧ?
8. Як оточуюче середовище впливає на надійність ПЧ?
9. Який ступінь захисту перетворювачів частоти найкращий?
10. Які перетворювачі частоти кращі – універсальні, чи спеціалізовані?
11. Які переваги дає сервісний центр?
12. Який з 3-х ПЧ на фото не має вхідних дроселів?
1. Перетворювачі частоти так само, як і горілка не можуть бути поганими, вони можуть бути або «хорошими», або дуже хорошими. Яке похмілля від «хорошої» горілки знає кожний з нас, а от яким воно буде після покупки перетворювача частоти – залежить тільки від Вас. Щоб потім не боліла голова необхідно свідомо віддати перевагу тому, чи іншому перетворювачу частоти, але для цього необхідно враховувати не тільки його вартість, а і його технічні і експлуатаційні характеристики, необхідно також знати про компанію, яка виготовляє і поставляє ПЧ, необхідно знати і країну походження (де його виготовляють), необхідно знати чи є сервісні центри, чи поставляються запасні частини і таке інше. Давайте розглянемо основне, про що Ви повинні знати.
2. Коли мова заходить про перетворювачі частоти, то ми автоматично вважаємо, що вони призначені для використання в частотно-регульованому електроприводі з асинхронними, і значно рідше синхронними двигунами. Слід відмітити, що перетворювачі частоти використовуються і для інших цілей, але значно рідше, тому мова піде тільки про ПЧ для електроприводу змінного струму. Знову ж таки, будемо розглядати тільки перетворювачі частоти з ланкою постійного струму (автономні інвертори напруги), які найчастіше використовуються в частотно-регульованому електроприводі.
3. В перетворювачах частоти вхідна мережа живлення випрямляться, а потім за допомогою електролітичних конденсаторів фільтрується, в результаті отримуємо ланку постійного струму. Треба знати про те, що під час роботи перетворювача частоти стум заряду електролітичних конденсаторів ланки постійного струму має імпульсну форму, що негативно впливає на надійність конденсаторів і їх термін роботи зменшується приблизно в два рази в порівнянні з перетворювачами частоти, в яких встановлено вхідні силові дроселі, які згладжують вхідний струм і «покращують» умови роботи електролітичних конденсаторів.
4. Тепер про вихід – вихідна напруга перетворювача частоти має форму широтно-імпульсно модульованого (ШІМ) сигналу, тобто, на виході ПЧ напруга не синусоїдальна, а це приводить до обмеження довжини моторного кабелю. Моторний кабель, в даному випадку, стає довгою лінією, в якій відбуваються хвильові процеси, які можуть вивести з ладу ізоляцію електродвигуна, тому в технічних характеристиках перетворювача частоти вказують максимальну довжину моторного кабелю. В «хороших» перетворювачах частоти довжина моторного кабелю не більше 25 метрів, а в дуже хороших – до 300 метрів.
5. А що робити, коли вже купили «хороший» перетворювач частоти, а необхідно довший моторний кабель? В таких випадках на виході перетворювача частоти необхідно встановити вихідний синусоїдальний фільтр. Треба пам’ятати, що синусоїдальний фільтр коштує досить таки дорого, 25 – 40% від вартості ПЧ, та і ККД зменшиться на 2 – 3% від втрат на цьому фільтрі. Тому, все ж таки, краще віддавати перевагу перетворювачам частоти, які без вихідних фільтрів працюють з моторним кабелем довжиною до 300 метрів. Якщо ж і 300 метрів мало, то без вихідного фільтра не обійтися, але при цьому треба пам’ятати про падіння напруги на довгому кабелю і відповідно вибирати його переріз.
6. Декілька слів про зовнішній вигляд, який мають перетворювачі частоти. Перше, що кидається в очі – це масогабаритні показники. Дивишся на перетворювачі частоти однакової потужності і виникає питання, чому їх габаритні розміри і їх вага сильно відрізняються? Невже маленькі за розміром перетворювачі частоти можна отримати за рахунок ноу-хау? Ніяких ноу-хау в них нема, просто відсутні вхідні силові дроселі, дуже зменшений тепло відвід (радіатор), який відводить тепло від силових напівпровідників перетворювача частоти, сильно зменшена ємність і робоча напруга електролітичних конденсаторів ланки постійного струму. Можна ще добавити про пластмасовий корпус, про дуже вже «тендітні» клеми і роз’ємні з’єднання, про відсутність фільтрів радіозавад і таке інше.
7. Не треба бути великим спеціалістом, щоб зрозуміти, що всі ці «ужимки», про які сказано в попередньому абзаці, робляться для того, щоб перетворювачі частоти були дешевшими, але це робиться за рахунок зменшення терміну їх експлуатації і зменшує їх надійність. Крім цього такі перетворювачі частоти мають невисокі технічні і експлуатаційні характеристики. Програмувати їх дуже незручно, тому, що панелі управління також «мінімізовані» (декілька навігаційних клавіш і, як правило, 4-х розрядний світлодіодний індикатор). На завершення можна сказати, що невеликі масогабаритні показники перетворювачів частоти не є їх перевагою, а є їх недоліком, про який треба знати і пам’ятати.
8. Вибираючи перетворювачі частоти більшість з нас не враховують умови, в яких вони будуть експлуатуватися, а дарма, адже оточуюче середовище (пил, волога, агресивні гази і таке інше) може вивести перетворювач частоти з ладу. Більшість перетворювачів частоти випускаються в конструктивному виконанні ІР 20, яке захищає їх від попадання твердих тіл діаметром більшим за 13,5 міліметрів і зовсім не мають захисту від попадання води. Ну так і що? – встановив в шафу, і всіх ділов то! Воно то так, але в шафі необхідно забезпечити проток повітря для охолодження ПЧ, а для цього в шафі необхідно зробити отвори, через які і пил, і волога, і вода, і агресивні гази проникнуть в шафу і «зроблять» своє «чорне» діло.
9. З технічної точки зору найкраще вибирати ПЧ з ступенем захисту (конструктивне виконання) ІР 55 – пило стійкий з захистом від струменю води з усіх напрямків. В таких перетворювачах частоти повітря, яке охолоджує радіатор ПЧ не потрапляє на електронні плати, що значно покращує умови їх експлуатації. Проводиш профілактичне обслуговування ПЧ, який вже чимало пропрацював, а електронні плати наче новісінькі, неначе тільки з заводу. Незважаючи на таку технічну перевагу ПЧ з ІР 55 вони дещо дорожчі за ІР 20 і не знаходять широкого використання, хоча можуть використовуватися без шафи і будуть мати значно кращі умови для охолодження. В деяких перетворювачах частоти при необхідності електронні плати можуть під заказ покриватися допоміжним захисним шаром компаунда, який захищає їх від негативного впливу оточуючого середовища.
10. Перетворювачі частоти бувають універсальними і спеціалізованими. Краще вибирати спеціалізовані, адже вони «заточені» на якесь конкретне використання. Наприклад, для систем водопостачання компанія Данфосс розробила і випускає спеціалізований перетворювач частоти FC 202, в якому враховуються всі можливі режими роботи і специфічні особливості всіх систем водопостачання. Якщо для цих цілей використати універсальний ПЧ, то без допоміжного зовнішнього контролера не обійтися, а це вже не дуже зручно та і не дешево, адже врахувати всі тонкощі управління водопостачанням і водовідводом простому програмісту, який не має достатнього досвіду в цій області дуже складно.
11. І, на кінець, про сервісні центри. Якими б не були надійними перетворювачі частоти, але рано, чи пізно виникне питання по їх ремонту або сервісному обслуговуванню. Компанії, які поважають себе і свого покупця, завжди мають свої сервісні центри в тих країнах, в які вони поставляють свою продукцію. Компанія Данфосс має свої сервісні центри більш ніж в 100 країнах, в тому числі і в Україні, а наше підприємство являється її сервісним партнером і дистриб’ютором, і пропонує Вам дуже хороші перетворювачі частоти від бюджетних (універсальних) до спеціалізованих.
12. На фотографії три перетворювачі частоти однакової потужності. Не складно догадатися, що один з них (крайній з ліва) не має вхідних силових дроселів, тому він найменший. Середній ПЧ має вхідні дроселі і так само, як і маленький ПЧ позиціонується, як універсальний, або по «модньому» - бюджетний. Який з 3-х ПЧ спеціалізований, для використання в системах водопостачання і водовідводу, догадається кожний, адже тільки розкішна локальна панель управління з графічним дисплеєм чого варта, а про все останнє одним реченням і не скажеш, хіба що – дуже хороший!