ІСНУЮЧІ СИСТЕМИ АВТОМАТИЗАЦІЇ КНС
На сьогоднішній день практично всі каналізаційні насосні станції (КНС) автоматизовані в той, чи інший спосіб. У більшості випадків автоматизація насосних станцій (російською насосные станции) КНС проводиться практично по одній і тій же схемі. В приймальному резервуарі КНС встановлюються датчики нижнього і верхнього рівня. Датчиків верхнього рівня може бути декілька, які використовуються при каскадному включені насосів КНС. Конструкція датчиків може бути різною: поплавкові, штирові, гідростатичні, ультразвукові і таке інше.
Алгоритм роботи автоматизованої КНС наступний: при наповнені приймального резервуару спрацьовує датчик верхнього рівня і включає насос, який починає відкачувати приймальний резервуар до нижнього рівня, після чого відключається датчиком нижнього рівня. Якщо надходження стоків збільшиться і продуктивності одного насосу буде замало, то рівень в приймальному резервуарі збільшиться і спрацює наступний датчик верхнього рівня, який включить допоміжний насос (каскадне включення). Такий алгоритм роботи дозволяє автоматизувати практичну любу каналізаційну насосну станцію. Така автоматизація КНС не задовольняє тих, хто думає про економію електроенергії, або тих, у кого КНС працює в специфічних умовах. Наприклад, якщо напорний колектор КНС змонтовано практично на поверхні ґрунту, то взимку стічні води можуть в ньому замерзнути, особливо вночі, коли надходження стоків практично нема і насос буде включатися дуже рідко, а нічні морози найсильніші, то і ймовірність замерзання стоків дуже висока. Для попередження замерзання нечистот в колекторі оператор повинний проводити їх періодичну прокачку в ручному режимі. Для цього необхідно тримати, як мінімум, чотири операторі, а для невеликих КНС це накладно. В таких випадках шукають альтернативну автоматизацію КНС, яка може бути успішно реалізована за допомогою частотно-регульованого електроприводу.
ЕНЕРГОЗБЕРІГАЮЧІ СИСТЕМИ І АВТОМАТИЗАЦІЯ КНС
Коли мова заходить про економію електроенергії на каналізаційних насосних станціях, то деякі керівники водоканалів дивляться на тебе, як на афериста. І дійсно, регулювальних засувок нема, тиск підтримувати не потрібно, насоси КНС вже і так включаються і виключаються автоматично, а у виключеному стані взагалі нічого не споживають, так про яку економію може іти мова? Воно, то звичайно так, але трішечки не так, як говорив відомий персонаж.
Якщо для автоматизації КНС використати частотно-регульований електропривод, то економія електроенергії буде такою ж, як і на водонасосних станціях ВНС, а інколи і більшою. За рахунок чого отримують економію електроенергії на КНС розказується в нашій статті КНС и экономия электроэнергии.
Стосовно специфічного режиму КНС у зимовий період, то використовуючи частотне регулювання Ви не тільки отримаєте економію електроенергії, але і забезпечите постійний проток стічних вод по колектору, що застрахує Вас від замерзання нечистот у колекторі. При цьому насосна станція КНС працює в автоматичному режимі.
Треба брати до уваги і те, що крім економії електроенергії Ви отримаєте непряму економію, як грошових, так і матеріальних ресурсів, які можуть бути значно більшими за економію електроенергії. Що це значить? Це значить, що при частотному пуску не буде гідроударів і не буде поривів колектора. Насоси і двигуни будуть запускатися в роботу не в режимах прямих пусків з 5-7 кратними пусковими струмами, а в режимі частотного пуску без електричних і механічних перенавантажень, що в декілька разів подовжить їх ресурс роботи. При частотному регулюванні продуктивності насосів КНС значно зменшаться затрати на ремонт обладнання, на ремонт колектора і таке інше.
Хочу звернути Вашу увагу на ту обставину, що при використанні частотно-регульваного електроприводу насосів КНС є реальна можливість обійтися без приймальних резервуарів, або, принаймні, їх об'єм може бути значно меншим. Адже артезіанське водопостачання без водонапірних веж використовується дуже широко, а приймальний резервуар КНС — та сама башня тільки навпаки. Якщо Ви плануєте будувати насосну станцію КНС, то на цю обставину слід звернути увагу, адже вона дає зачну економію при будівництві КНС.
Якщо енергозберігаюча автоматизація КНС дає економію електроенергії, дає економію грошових і матеріальних ресурсів, то чому вона не находить широкого використання? Однозначної відповіді нема, але на нашу думку основна причина в тому, що керівники водоканалів дуже рідко бувають на КНС, адже там запах не такий, як в кабінеті, а тому автоматизація КНС фінансується по остаточному принципу. До цього можна добавити і те, що водоканалам не вигідно економити електроенергію, але це окрема тема, про яку тут не будемо говорити.
ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ ДО АВТОМАТИЗАЦІЇ КНС
Так вже ми влаштовані, що завжди боїмося переплатити і вибираємо дешеві пропозиції, і у більшості випадків програємо. Для того, щоб хоч якось застрахувати себе від розчарувань необхідно враховувати технічні характеристики пристрою, який Вам пропонують, і технічні умови автоматизації КНС, а далі вже робити вибір.
Наприклад, каналізаційні насосні станції повинні мати високу надійність, то одночасно з впровадженням енергозберігаючої автоматизації КНС бажано залишити стару, або встановити нову автоматику на поплавкових датчиках рівня. Таке технічне рішення дозволить оперативно перейти на запасний режим роботи при проведені планового профілактичного обслуговування насосної станції КНС на базі перетворювача частоти, або, боронь Боже, при його ремонті. Якщо зекономити на поплавкових датчиках рівня, то можна попасти в ситуацію, коли стічні води просто затоплять КНС, кому потрібна така економія?
Насосна станція КНС може поставлятися в шафі, а може поставлятися і без шафи (більш дешевий варіант). Тут вибір Ваш, але, якщо в приміщені КНС можуть бути температури близькі до нуля, або мінусові, то в станції управління насосним агрегатом КНС (СУГНА-КНС) для унеможливлення утворення атмосферних осадів у вигляді роси і інею необхідно використовувати режим термостатування. Можна зекономити на цьому режимі, але, при цьому, про надійність роботи станції вже не згадувати — тому, що навіть військова техніка в таких режимах працює незадовільно.
Якщо повітря з приймального резервуару буде поступати в шафу насосної станції, то в результаті електрохімічної корозії електроні плати вийдуть з ладу, тому необхідно прикласти максимум зусиль для того, щоб шафа насосної станції не була розташована над приймальним резервуаром. Якщо такої можливості нема, то необхідно зробити приточну вентиляцію шафи чистим повітрям з вулиці.
Далі необхідно врахувати оптимальний робочий рівень води в приймальному резервуарі, оптимальну швидкість насосного агрегату, врахувати каскадний режим роботи, режим взмучування і таке інше.
Якщо Ви не хочете “проколотися” на дешевому китайському, і йому подібному, обладнані,і, якщо Ви не хочете переплачувати за хороше обладнання, то Ви наш потенційний Замовник, тому, що ми заробляємо тільки на хліб, а на “масло” не беремо гроші і віддаємо його Вам у вигляді першокласного обладнання за розумну ціну.
|