БЕЗБАШЕННІ НАСОСНІ СТАНЦІЇ
Незважаючи на велику кількість річок, озер і водосховищ Україна відноситься до одного з самих маловодних регіонів Європи і кожний третій українець споживає артезіанську воду. Саме тому в Україні широко використовуються системи водопостачання на основі артезіанських свердловин і водонапірних веж.
Якщо взяти до уваги, що в Україні кожна четверта водонапірна баншя вийшла з ладу і не підлягає ремонту, а будівництво нової потребує значних капітальних затрат, то стає цілком зрозумілим зростаючий інтерес до безбашенних систем водопостачання.
Розглянемо переваги і недоліки систем водопостачання з водонапірними башнями і безбашенних систем водопостачання.
ПЕРЕВАГИ НАСОСНИХ СТАНЦІЙ З ВОДОНАПІРНИМИ БАШНЯМИ
1. Використання водонапірної башні дає можливість автоматизувати поцес водопостачання за рахунок того, що насос артезіанської свердловини включається датчиком нижнього рівня води, а виключається датчиком верхнього рівня води водонапірної башні. 2. Якщо в артезіанській воді є сірководень, то відстоявшись в водонапірній башні вода поступає до споживача вже без неприємного запаху. 3. При перебоях в електропостачанні в водонапірній башні залишиться запас води.
Стосовно останньої переваги, то вона вельми сумнівна, тому, що напруга може бути відключена і в той час, коли води в водонапірній башні не буде (нижній рівень).
НЕДОЛІКИ НАСОСНИХ СТАНЦІЙ З ВОДОНАПІРНИМИ БАШНЯМИ
1. В насосних станціях з водонапірними башнями тиск в водогоні (водопроводі) змінюються пропорційно висоті води в башні. Якщо взяти до уваги, що нижній рівень води в водонапірній башні (мінімальний тиск) забезпечує нормальне водопостачання всіх споживачів, то наповнення башні водою до верхнього рівня супроводжується збільшенням споживання електроенергії і збільшенням втрат води (2 – 7 % на одну атмосферу) за рахунок витоків (утечек рос.). 2. В насосних станціях з башнями вода контактує з повітрям, що призводить до утворення органічних сполук, які знешкоджують хлоруванням води. Хлорорганічні сполуки, які утворються в результаті хімічної реакції хлору і органіки, збільшують ризик онкологічних захворювань – до такого висновку дійшли американські вчені. 3. Висока вартість будівництва, обслуговування і поточного ремонту насосних станцій з водонапірними вежами.
ТИПИ БЕЗБАШЕННИХ НАСОСНИХ СТАНЦІЙ
Одночасно з будівництвом насосних станцій з водонапірними башнями, як правило, будувалися і пожежні резервуари. Пожежні резервуари збереглися краще за водонапірні башні і можуть бути використанні в безбашенних системах водопостачання. Пожежний резервуар, так само, як і водонапірну башню, наповнюють водою. За допомогою насосної станції другого під’ьому воду з пожежного резервуару подають в мережу водопостачання і в автоматичному режимі підтримують заданий тиск незалежно від розходу води. Така безбашенна насосна станція буде дешевшою за інші безбашенні станції і буде самою оптимальною, з точки зору економії електроенергії, але має один недолік – вода контактує з повітрям.
Останнім часом використовуються безбашенні насосні станції з гідроакумуляторами на базі мембранних баків. Такі баки мають резинову «грушу» (мембрану), яка при наповнені водою стискає повітря в гідроакумуляторі. Як тільки тиск води досягне максимального значення, то спрацює контактний манометр (реле тиску) і відключить насос. Стиснене повітря почне «виштовхувати» воду до тих пір, поки тиск води не впаде до мінімального значення, при якому знову спрацює контактний манометр і включить насос. В таких безбашенних насосних станціях вода не контактує з повітрям і необхідність в хлоруванні відпадає. Недолік – змінний тиск води в системі водопостачання, що веде до збільшення втрат води і збільшення споживання електроенергії.
Сама «крута» безбашенна насосна станція не потребує ні пожежних резервуарів, ні мембранних баків. В такій насосній станції використовується частотно-регульований електропривод глибинного насосу артезіанської свердловини, який в автоматичному режимі підтримує тиск на заданому рівні незалежно від споживання води.
Безбашена насосна станція з частотним приводом практично не має недоліків і на сьогоднішній день є самою ефективною альтернативою водонапірній башні. Така насосна станція може використовуватися і в системах водопостачання з водонапірною вежею і давати найбільшу економію електроенергії, працюючи в інтелектуальному режимі.
ВИБІР БЕЗБАШЕННИХ НАСОСНИХ СТАНЦІЙ
При виборі безбашенної насосної станції необхідно врахувати всі переваги і недоліки кожного типу насосної станції і вибрати самий оптимальний з урахуванням ваших фінансових можливостей.
Наше підприємство має досвід в розробці, виготовлені і в впровадженні безбашенних насосних станцій і пропонує вам ефективну альтернативу водонапірній башні на взаємовигідних умовах.
|